Kováčová má novú rehabilitačnú nemocnicu pre deti

redakcia fblr.sk

06/5/19

oddelenia FBLR,

Kováčová 29. mája (TASR) – Špecializovaný liečebný ústav (ŠLÚ) Marína v Kováčovej, ktorý je známy vyše 40-ročnými skúsenosťami s rehabilitáciou detských pacientov v rámci kúpeľnej starostlivosti, má nové zdravotnícke zariadenie pre deti s ťažkým pohybovým postihnutím. Prispela k tomu Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP).

Nová rehabilitačná nemocnica s 20 lôžkami poskytuje liečbu pacientom do 18 rokov po komplikovaných ochoreniach centrálneho nervového systému, závažných polytraumách či náročných neurochirurgických a ortopedických zákrokoch, ktoré si zväčša vyžadujú dlhšiu intenzívnu rehabilitačnú starostlivosť.

Ako uviedla generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková, Marína má špičkových lekárov a fyzioterapeutov s medzinárodnými certifikátmi. Nová nemocnica má tak veľký potenciál dosiahnuť pozitívny efekt v liečbe detí po ťažkých úrazoch alebo komplikovaných operáciách.

Pri dĺžke pobytu v tomto zariadení budeme zohľadňovať individuálny prístup k pacientom. Uhradíme 60, ale aj viac dní cielenej intenzívnej rehabilitácie, ak bude mať liečba preukázateľný pozitívny efekt na zdravie našich poistencov,“ konštatovala.

VšZP už dlhšie hľadala možnosti, ako sa čo najlepšie vyrovnať s dlhom voči detským poistencom.

Je známe, že na Slovensku je akútny nedostatok rehabilitačných lôžok, ktoré najviac chýbajú práve detským poistencom. Ak deti po ťažkých úrazoch, napríklad autohaváriách či pádoch z výšky, začnú po stabilizácii akútneho stavu čo najskôr s intenzívnou rehabilitáciou, zvyšuje sa ich nádej, že sa s poškodením organizmu vyrovnajú bez trvalých následkov,“ zdôraznila Beata Havelková, vedúca zdravotného a revízneho odboru poisťovne.

Ako doplnil Vladimír Čavoj, riaditeľ ŠLÚ Marína, v praxi sa často stretávajú s detskými pacientmi, pre ktorých je štandardná kúpeľná starostlivosť, najmä čo sa týka jej rozsahu a intenzity, nedostatočná.

Práve pre ne je určený tento typ rehabilitácie. Realizáciu nemocničného oddelenia sme financovali výhradne z vlastných prostriedkov,“ dodal.

Súvisiace články