Cochrane Rehabilitation Newsletter

redakcia fblr.sk

10/28/19

info,

We are pleased to announce that the 25th issue of Cochrane Rehabilitation Newsletter has recently been published:

Cochrane Rehabilitation NL Issue 25| November 2019

 

We are pleased to announce that the 24th issue of Cochrane Rehabilitation Newsletter has recently been published: Cochrane Rehabilitation NL Issue 24| October 2019

 

The Newsletter contains an update on the Cochrane Rehabilitation activities, Cochrane Systematic Reviews and blogshots of rehabilitation interest.

 

Best regards,

Meri Pedron

ESPRM Secretariat Assistant

 

https://rehabilitation.cochrane.org/

Cochrane Rehabilitation is aimed to ensure that all rehabilitation professionals can apply Evidence Based Clinical Practice, combining the best available evidence as gathered by high quality Cochrane systematic reviews, with their own clinical expertise and the values of patients. Our vision is a world where decision makers will be able to take decisions according to the best and most appropriate evidence in this specific field. Cochrane Rehabilitation wants to improve the methods for evidence synthesis, to make them coherent with the needs of disabled people and daily clinical practice in rehabilitation.

Evidence:

https://rehabilitation.cochrane.org/evidence

Súvisiace články

O začiatkoch novej Špecializovanej nemocnice v odbore ...

Nezisková organizácia Vitalita v Lehniciach, ako jedna z prvých zdravotníckych zariadení na Slovensku, v apríli 2019 otvorila novú špecializovanú nemocnicu, ktorá sa zameriava na rehabilitáciu pacientov po náhlej cievnej mozgovej príhode a po poraneniach s ťažkým funkčným deficitom.

redakcia fblr.sk
infooddelenia FBLRterapia
zobraziť

Revízne pravidlá VšZP

Revízne pravidlá VšZP zatiaľ len pre prihlásených členov. Ak máte k pripomienky, návrhy, píšte to prosím do diskusie – fóra tu na našej web stránke.

info
len pre členov

Asociácia slovenských kúpeľov

Informácie o kúpeľnej liečbe, novinky z kúpeľov, indikácie, mapa slovenských kúpeľov, poradenstvo ku kúpeľnej liečbe – to všetko nájdete na stránke www.ask.sk

redakcia fblr.sk
infoterapia
zobraziť